Olej do cięcia i wiercenia pomaga specjalistom.
Wiercenie i cięcie – to popularne czynności. Wykonuje się je przy remontach, pracach specjalistycznych, budowach, w procesach produkcji i przy typowym majsterkowaniu. Zastosowanie oleju do cięcia i wiercenia pozwala zdecydowanie ułatwić pracę. I przede wszystkim, przedłużyć okres eksploatacji wierteł, narzędzi tnących i wiertarek.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak zwiększyć precyzję cięcia i wiercenia?
- W jaki sposób uchronić narzędzia przed przegrzaniem i uszkodzeniami?
- Jak przyspieszyć wiercenie i cięcie?
Wiercenie i cięcie to czynności, które są bardzo często wykonywane w trakcie prac remontowo – budowlanych. Często korzystają z nich majsterkowicze. Dzięki tym czynnościom można także wykonywać różnego rodzaju budowle ogrodowe. Wiercenie i cięcie to również czynności, bez których niemożliwa byłaby działalność produkcyjna i usługowa bardzo wielu firm. Zarówno cięcie jak i wiercenie wiążą się z szeregiem skutków ubocznych. To niebezpieczeństwo zranienia, hałas, powstawanie odpadów. A także wydzielające się ciepło, na skutek tarcia. Niewłaściwe wykonywanie cięcia i wiercenia powoduje przyspieszone zużycie elementów eksploatacyjnych, takich jak chociażby wiertła. A także samych elektronarzędzi, jak wiertarki i wycinarki, albo narzędzi ręcznych, jak ręczne piły. Jednak istnieją sposoby na to, aby pracę ułatwić. I przedłużyć okres eksploatacji narzędzi. Trzeba również pamiętać o ostrożności. Należy chronić oczy i dłonie przed możliwymi urazami. Połączenia elektryczne muszą być bezpieczne. Prace muszą być wykonywane na stabilnych podłożach. Przed wierceniem w ścianie należy sprawdzić przebieg przewodów elektrycznych.
Właściwy dobór wiertarki i wierteł
Wiercenie to nic innego, jak wykonywanie otworów o przekroju kołowym w różnych materiałach. I o różnej głębokości. Otwory mają na celu umożliwienie zastosowania elementów montażowych, takich jak chociażby śruby. Albo, takich jak śruby i kołki, podczas wiercenia w ścianach. Do wiercenia używa się wiertarek. Mają one silniki elektryczne i przekładnie, które napędzają wiertła. Trzeba odpowiednio dobierać prędkość obrotową wiertarki do materiału, z jakim się pracuje. W przypadku wiercenia w delikatnych materiałach, takich jak terakota, można używać wiertarek ręcznych. Do ich napędzania wykorzystywana jest ręczna korba. W przypadku wiercenia w betonie najlepiej sprawdzają się wiertarki o bardzo dużej mocy. Koniecznie z mechanizmem udarowym. Do wiercenia w miękkim drewnie wystarczy wiertarko – wkrętarka, nawet ta zasilana z własnej baterii. Jeśli drewno jest twarde, niezbędna będzie standardowa wiertarka elektryczna.
Bardzo ważny jest odpowiedni dobór wierteł, zgodnie z ich przeznaczeniem. Są produkowane wiertła uniwersalne, które nadają się do pracy z drewnem, betonem i metalem. Jednak zawsze najlepiej używać wierteł specjalistycznych, dostosowanych do pracy z konkretnym materiałem.
- Beton – tu przeznaczone są wiertła widiowe.
- Metal – tu stosuje się wiertła ze stalowymi albo tytanowymi ostrzami.
- Drewno – w tym przypadku najlepsze są wiertła piórkowe i kręte.
- Szkło – tu swoje zastosowanie mają wiertła piórkowe.
- Są również specjalne wiertła do terakoty.
Wiercenie – technologie i środki, które ułatwiają pracę
Jeśli wykonuje się otwory o dużej średnicy, trzeba liczyć się z oporami, jakie powodują tzw. ściny. Dlatego specjaliści zalecają najpierw wiercenie wiertłem o mniejszej średnicy. Dopiero w drugim etapie powinno nastąpić poszerzanie otworu wiertłem o większej średnicy. Czasami problemy sprawia odpowiednie prowadzenie wiertła. W praktyce, wiertło przesuwa się w inne miejsce, niż to, w którym mieliśmy zamiar wiercić. Tu również jest praktyczne rozwiązanie. Specjaliści radzą, aby wybrane miejsce nawiercić wiertłem o małej średnicy. Wówczas będzie można łatwo poprowadzić właściwe wiertło. Bez obaw o jego zsunięcie się w trakcie pracy.
Ważny jest również odpowiedni dobór siły nacisku. W przypadku materiałów kruchych, takich jak szkło i ceramika, siła nacisku powinna być jak najmniejsza. W przypadku materiałów takich jak metal i beton – może być zdecydowanie większa. Na co trzeba jeszcze zwrócić uwagę? Na odpowiedni dobór prędkości wiercenia. Im metal twardszy, tym prędkość wiercenia powinna być mniejsza. Nowoczesne wiertarki mają ograniczniki, dzięki którym można ustalać głębokość wiercenia. Jeśli nie mają, można zastosować proste rozwiązanie, polegające na oklejeniu wiertła taśmą izolacyjną, albo inną.
Podczas wiercenia bardzo ważne są dwie rzeczy!
Odprowadzanie wiórów i ścinków, oraz odpowiednie chłodzenie. Odprowadzanie wiórów polega na wycofywaniu wiertła z otworu. Dzięki temu wióry zostaną wyprowadzone na zewnątrz i nie będą przeszkadzać w dalszych pracach. Brak chłodzenia powoduje szybkie zużywanie i niszczenie wierteł. Wpływa też negatywnie na samą wiertarkę, przyspieszając jej zużycie. Dlatego warto stosować odpowiednie chłodzenie. W profesjonalnych wiertarkach przemysłowych stosowane jest specjalne chłodziwo. Jego zadaniem jest efektywne odprowadzanie wiórów i ścinków, zapewnienie wysokiej precyzji wykonania otworów a także ochrona narzędzi przed zużyciem.
Z podobnego udogodnienia można również korzystać podczas prac w mniejszych firmach. A także podczas prac remontowo – budowlanych i majsterkowania. Doskonałym wsparciem podczas wiercenia w metalu jest Olej do cięcia i wiercenia Tecmaxx. Można go stosować podczas wiercenia w stali stopowej i niestopowej, w żeliwie, chromoniklu, miedzi, tytanie, aluminium i stopach aluminium. Zastosowanie Oleju do cięcia i wiercenia Tecmaxx pozwala na bezpieczne schłodzenie wiertła, bez szoku termicznego. Mniejsze opory dzięki zastosowaniu oleju pozwalają na wydłużenie pracy wiertarki. Użycie Oleju do cięcia i wiercenia Tecmaxx pozwala także na świetne wykończenie ścian wewnętrznych wykonywanych otworów. Bez niepotrzebnych nierówności. Preparat sprzedawany jest w formie sprayu, z wygodnym aplikatorem. Dzięki temu można go łatwo i precyzyjnie nanosić, powierzchniowo lub punktowo. Dzięki wysokiej wydajności, olej doskonale sprawdza się w zakładach produkcyjno – usługowych. Doceni go również każdy amator. Tym bardziej, że amator najczęściej posługuje się niedrogimi urządzeniami elektrycznymi, które są mało odporne na uszkodzenia. Zastosowanie Oleju do cięcia i wiercenia zdecydowanie przedłuży życie niedrogich wierteł i typowych, tzw. „marketowych” wiertarek i wiertarko – wkrętarek.
Profesjonalne cięcie
Przed, albo po wierceniu, materiały trzeba odpowiednio dociąć. Zazwyczaj tak, aby cięcie było wykonane precyzyjnie. Co to znaczy? Cięcie powinno być wykonane pod odpowiednim kątem. Cięcie powinno być gładkie, bez jakichkolwiek nierówności na rozdzielonych powierzchniach. Narzędzia do cięcia, zwłaszcza metali, również mają ciężką pracę. Mogą się tępić, mogą również się przegrzewać. W trakcie prac remontowo budowlanych, w mniejszych firmach i podczas majsterkowania do cięcia używa się elektronarzędzi oraz pił ręcznych. W ten sposób tnie się metale i tworzywa sztuczne. W nowoczesnych firmach stosuje się również bardziej zaawansowane metody cięcia, np. przy użyciu lasera. Podczas cięcia ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni (oczyszczenie), zaznaczenie miejsca do cięcia i zastosowanie odpowiedniego narzędzia. Albo specjalnej końcówki, dostosowanej do określonego rodzaju metalu.
W trakcie cięcia, tak samo, jak podczas wiercenia, pojawiają się wióry i nierówności a materiał i części tnące się nagrzewają. Jak temu zapobiec? Znów warto sięgnąć po Olej do cięcia i wiercenia Tecmaxx. Zdecydowanie ułatwi on pracę podczas cięcia różnych rodzajów metalu. Bez względu na to, czy będzie to stalowy kątownik, miedziana rura czy element z aluminium. Zastosowanie Oleju do cięcia i wiercenia pozwoli na zwiększenie precyzji cięcia (bez nierówności) i przedłużenie okresu eksploatacji narzędzi. Zwiększa się także prędkości cięcia.
Zastosowanie prostego i niedrogiego preparatu chemicznego może zdecydowanie ułatwić pracę. Można również uchronić narzędzia przed zbyt szybkim zużyciem.
Michał Lisiak