Jak podłączyć nowy żyrandol do starej instalacji?

Wymiana żyrandola może być podyktowana remontem, zmianą aranżacji wnętrza lub zwykłą awarią starej lampy. Podłączenie żyrandola dla wielu jest zadaniem trudnym. Jeśli stoisz przed takim wyzwaniem i zastanawiasz się, jak podłączyć żyrandol, to ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje. Opiszemy w nim krok po kroku, jak wygląda podłączenie żyrandola na 3 żarówki. Sprawdź, jak wygląda taki montaż lampy sufitowej, a przekonasz się, że z powodzeniem zrobisz to sam!
Będziesz potrzebować:
- próbnik napięcia,
- multimetr,
- śrubokręt,
- Contact Cleaner i sucha szmatka.
Ważne!
Pamiętaj, że prąd jest bardzo niebezpieczny, więc zanim rozpoczniesz przy nim pracę, wyłącz go!
Stara instalacja – co warto o niej wiedzieć?
Współczesne instalacje elektryczne zawierają odpowiednie okablowanie. Kolorystyka przewodów nie jest przypadkowa i odgrywa kluczową rolę. Instalacje elektryczne wykonywane kilkadziesiąt lat temu nie zawierały kolorowych przewodów. Co więcej, w tamtych czasach nie stosowano również przewodów ochronnych. Podłączenie lampy sufitowej w takiej instalacji staje się trudniejsze.
Sama kolorystyka przewodów to jedno, dochodzi jeszcze problem zaśniedziałych kabelków. Niekiedy są one już tak krótkie, że nie ma mowy o ich skróceniu. Musimy więc je wyczyścić. Warto zatem zaopatrzyć się w Contact Cleaner marki TECMAXX, który uratuje sytuację. Wystarczy spryskać przewody i styki, a po chwili przetrzeć suchą szmatką, aby usunąć wieloletni nalot i zabrudzenia. Czyste przewody znacznie łatwiej będzie wpiąć w kostkę.
Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki?
Krok 1: odłącz zasilanie
To pierwsza czynność, która powinna zawsze zostać wykonana przy jakichkolwiek pracach z prądem. Wyłącz źródło zasilania, aby móc bezpiecznie pracować.
Krok 2: zdemontuj starą lampę
Teraz przyszła pora odkryć karty. Zdemontuj stary żyrandol i odkryj kabelki. Z pewnością będą to tylko 3 żyły. Sprawdź ich stan i jeśli zachodzi taka potrzeba zastosuj Contact Cleaner w celu usunięcia ewentualnego nalotu.
Krok 3: sprawdź przewody
Ponieważ stara instalacja może nie mieć odpowiednich oznaczeń, należy sprawdzić, który przewód jest którym. W tym celu przywróć na chwilę zasilanie prądu i przełącz kontakt tak, jak robisz to, chcąc zapalić światło w pokoju. Teraz ostrożnie sprawdź próbnikiem napięcia każdy z przewodów. Jeden z nich powinien być neutralny, czyli próbnik na nim nie zareaguje. Pozostałe dwa to przewody fazowe, na które próbnik powinien odpowiednio zareagować wskazując napięcie.
Krok 4: ponownie odłącz źródło prądu
Zapamiętaj, które przewody są fazowe i ponownie wyłącz prąd. Warto oznaczyć sobie przewody np. taśmą.
Krok 5: zamontuj nowy żyrandol
Pamiętaj, że podłączenie lampy powinno odbywać się na wyłączonym napięciu! Nowy żyrandol na 3 żarówki będzie zapewne posiadał już kolorowe przewody i zależnie od klasy ochronnej może zawierać dodatkowo żółtozielony przewód ochronny. Pozostałe kable to zwykle czarny lub brązowy (faza) i niebieski (neutralny), które w nowych żyrandolach są już odpowiednio spięte w puszce przyłączeniowej. Twoim zadaniem jest prawidłowe podpięcie kabli sufitowych do nowej kostki przyłączeniowej w żyrandolu.
Nie będzie to problemem, bo wiesz już który kabel wystający z sufitu jest fazowy, a który to tzw. „zero”, czyli przewód neutralny. Wystarczy teraz wpiąć przewody fazowe w kostce łącząc je z kablem czarnym lub brązowym, a przewód zerowy podpiąć do kabli oznaczonych kolorem niebieskim (neutralnych). Tak podpięty żyrandol można już mocować na stałe, gdyż powinien działać prawidłowo!

(zdj. Tecmaxx)